Jedyne w Polsce podzielniki kosztów ogrzewania rekomendowane przez ITB

15.09.2013

Podzielniki firmy BMETERS otrzymały Rekomendację Techniczną Instytutu Techniki Budowlanej. To jak dotąd pierwsza i jedyna firma w Polsce, której produkty w zakresie rozliczania kosztów ogrzewania są rekomendowane przez państwową jednostkę badawczą.

Celem badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych w Instytucie Techniki Budowlanej jest zapewnienie jakości polskiego budownictwa oraz ochrona interesów użytkowników obiektów budowlanych. Dlatego też Rekomendacja Techniczna uzyskana od ITB w zakresie rozliczania kosztów ogrzewania może stanowić dla spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i zarządców, podstawę wyboru prawidłowego sposobu rozliczania tych kosztów przy pomocy najdokładniej przebadanych podzielników na rynku. Jest również potwierdzeniem zgodności z normą PN-EN 834, określoną w certyfikacie C3.02 2013 wydanym przez akredytowane laboratorium badawczego WTP Berlin.

 Gwarancja zgodności z wymogami techniczno-budowlanymi

W celu otrzymania Rekomendacji Technicznej firma BMETERS dobrowolnie poddała oferowana przez siebie podzielniki kosztów ogrzewania weryfikacji jakości i parametrów technicznych. Urządzenia te przeszły kontrolę pozytywnie i zostały przebadane w labolatoriach ITB w Warszawie. Produkty, które otrzymały rekomendację, zgodne są ze świadectwami oraz wymogami techniczno-budowlanymi. Rekomendacja jest również potwierdzeniem właściwości techniczno-użytkowych wyrobów przedstawionych przez producenta.

 - Firma BMETERS jako pierwsza zgłosiła się do Insytutu Techniki Budowlanej o udzielenie Rekomendacji Technicznej, dotyczącej podzielników kosztów ogrzewania oraz przynależnego im systemu podziału kosztów ogrzewania w budynkach wielolokalowych. Firma przedstawiła wyniki dotychczasowych badań, a następnie rozpoczęła się procedura współpracy z pracownią merytoryczną i działem wydającym Rekomendację Techniczną. W Instytucie Techniki Budowlanej przeprowadzono badania kontrolne, które potwierdziły prawidłowość działania urządzeń zgodnie z zalożeniamimówi Marek Płuciennik, który zajmował się w ITB problematyką rozliczania kosztów ogrzewania.

Jedyne w Polsce podzielniki kosztów ogrzewania rekomendowane przez państwową jednostkę badawczą

Oprócz rekomendacji dla podzielników, firma BMETERS otrzymała również rekomendację sposobu rozliczania kosztów zużycia ciepła, który w pełni spełnia warunki polskiego budownictwa. Obok standardowego naliczania jednostek, system może uwzględniać w podziale kosztów wykorzystanie temperatury otoczenia w lokalach. Jednocześnie pozwala na wykonanie pełnej analizy sposobu wykorzystywania ogrzewania w każdym mieszkaniu, zarówno na podstawie danych uzyskanych z podzielników, jak i porównania kosztów realizowanygo przez program rozliczeniowy.

- Proponowany sposób rozliczeń jest bardzo precyzyjny i przede wszystkim sprawiedliwy, ponieważ uzupełniamy go o koszt rozliczany na podstawie średniej temperatury lokalu, która stanowi składową kosztów zmiennych razem z jednostkami. W praktyce powodem zastosowania takiej metody rozliczenia jest fakt, że ciepło dostarczone do budynku jest zawsze pobierane przez wszystkich mieszkańców, niezależnie od tego, czy dany lokator grzeje mocniej lub słabiej. Ciepło przenika przez ściany z lokali cieplejszych do chłodniejszych, dlatego w standardowym rozliczeniu lokatorzy z wyłączonymi grzejnikami zapłacą jedynie z tytułu kosztów stałych, choć z dostarczonego ciepła korzystają. Analogicznie mieszkańcy, którzy włączają ogrzewanie, zapłacą stosunkowo więcej, bo ciepło które generują, częściowo jest zużywane na ogrzanie sąsiada z wyłączonymi grzejnikami. Sposób ten powoduje duże różnice w kosztach na koniec okresu rozliczeniowego, stąd dobrze jest uwzględnić rozliczenie części kosztów na podstawie średnich temperatur lokalutłumaczy Jan Bejszer, kierownik Działu Technicznego w firmie BMETERS.Stosowanie rekomendowanego rozliczenia uzupełnionego o rejestrację średniej temperatury otoczenia nie powoduje tak dużych różnic w kosztach końcowych.


Do grupy podzielników kosztów ogrzewania BMETERS, które otrzymały Rekomendację Techniczną państwowej jednostki badawczej, należą podzielniki HYDROCLIMA–OPTO z transmisją danych poprzez złącze optyczne oraz HYDROCLIMA–RFM wyposażone dodatkowo w moduł radiowy. Urządzenia mierzą temperaturę powierzchni grzejnika i  obliczają temperaturę pomieszczenia przy użyciu dwóch precyzyjnych czujników. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań mają możliwość rejestracji średniej temperatury otoczenia, co pomaga uwzględnić wpływ przenikania ciepła między sąsiadującymi lokalami.

- Nasze podzielniki zapewniają najszerszy na rynku zakres dostępnych danych, dzięki któremu możliwa jest szczegółowa analiza pracy grzejnika, sposobu jego wykorzystania przez lokatora oraz warunków temperaturowych, jakie panowały w pomieszczeniu. Urządzenia te rejestrują ilości pomiarów temperatury w różnych zakresach oraz ilości zliczeń jednostek, według różnych metod naliczania, zależnych od warunków temperaturowych. Zapewniają także największą elastyczność konfiguracji pracy i transmisji radiowej. Oprócz podstawowych informacji koniecznych do rozliczenia kosztów, oferują pełny zakres danych potwierdzający prawidłowość naliczenia jednostek i temperatury –mówi Jan Bejszer.

Najwyższa jakość procesu produkcyjnego

Wszystkie podzielniki kosztów ogrzewania firmy BMETERS zaprojektowano i wyprodukowano w Polsce. Urządzenia dostosowane są do warunków polskiego budownictwa oraz są zgodne z normą PN-EN 834 dotyczącą elektronicznych podzielników kosztów ogrzewania. Posiadają również trwale zamkniętą obudowę, co eliminuje przypadki potencjalnej ingerencji w elementy wewnętrzne podzielnika podczas montażu, mogącej wpływać na dokładność wskazania pomiaru.

- Produkcja w Polsce pozwala nam na zapewnienie najwyższej jakości zarówno procesu produkcyjnego, jak i samych urządzeń. Dzięki niej mamy możliwość ciągłej kontroli zachowania norm produkcyjnych oraz szybkiej i elastycznej realizacji zamówień. Zapewnia nam to też pełne dostosowanie się do sezonowości rynku. Razem z najwyższej jakości komponentami używanymi do produkcji podzielników, gwarantujemy również wysoką dokładność pomiaru temperatury rejestracji danych –tłumaczy Bejszer.

Każdy podzielnik firmy BMETERS kontrolowany jest dwukrotnie pod względem poprawności działania komponentów elektronicznych i dokładności pomiaru temperatury. Dzięki temu mamy pewność precyzyjnego pomiaru temperatury na obu czujnikach.

 W czołówce na rynku

Radiowy sposób odczytu (HYDROCLIMA–RFM) w połączeniu z możliwością odczytu danych przez złącze optyczne plasuje podzielniki firmy BMETERS w ścisłej czołówce podzielników ciepła na rynku. Urządzenia wraz z systemem rozliczeniowym otrzymały Certyfikat „Najlepsze w Polsce” – konsumencki znak jakości usankcjonowany przez Komisję Europejską. Takie wyróżnienie jest gwarancją najwyższej jakości usług, produktów i obsługi klientów. Dodatkowo prestiżowa Rekomendacja Techniczna nadana przez ITB wyróżnia podzielniki BMETERS na tle innych urządzeń, a przede wszystkim stanowi gwarancję profesjonalizmu producenta.

 

 

Klienci o Proud Voice:

Poziom świadczonych usług Proud Voice w pełni spełnia nasze oczekiwania. Agencja dała się poznać jako rzetelny i solidny partner, z bardzo dobrym zapleczem merytorycznym. Wykazała się profesjonalizmem, terminowością oraz znajomością nowocześnie pojmowanego marketingu i reklamy. Piotr Naumowicz, Proud Pixels

Współpraca z agencją Proud Voice układała się bardzo dobrze, wszelkie uwagi i propozycje zmian w bieżących działaniach zostały uwzględnione szybko i bezbłędnie. Z przyjemnością mogę polecić usługi Proud Voice ze względu na profesjonalizm w realizacji różnorodnych projektów w zakresie działań PR. Mieszko Wiktorski, Arach